Turkiye'de Buz Hokeyi Tarihi ve İlk Karşılaşmalar !!!
Türkiye'de Buz Hokeyi'nin oynanmaya başlanması 1980'li yıllarda ilk yapay buz pistinin 16 Mayıs 1981’de 20 x 30 metre ölçülerinde Ankara Kurtuluş Parkı’nda Sayın Ahmet Turgut bey tarafından hizmete açıldı ve böylece Buz Pateni sporu hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Atatürk Buz Pateni ve Spor Tesisleri'nin bu anlamda hokey patencilerinin bu spora gönül vermesinde ve bu spora başlamalarında dönüm noktası olmuştur. Kısaca anlatmak gerekirse o yıllarda imkansızlıklar had safhada idi. Paten yok, malzeme yok, hokey sopasını ve "pak"ı bulan çok şanslıydı. Tesis, yazın tekerlekli paten kışın ise buz pateni olarak faaliyet göstermekteydi. O dönemlerde bizler figür hokey ve tekerlekli paten olarak hepsini yapmakta idik.  Sonra Gültekin Alkoyak kardeşimiz Almanya da öğrendiği  buz hokeyini bizlere iyice sevdirdi ve bizlerde  çok kısa zamanda takım kurup çalışmalara basladık. Daha sonra Atatürk Buz Pateni ve Spor Tesisleri öğretmenlerinden oluşan 4 kişinin Ankara'dan İstanbul'a tekerlekli patenlerle, Federasyonu olmayan bu sporu boykot etmesi amacıyla 29 Nisan 1986 tarihinde 38 saatte İstanbul'a kayarak gitmesiyle ve orada alınan kararlarla İstanbul'dan döndükten sonra  İstanbul ve Ankara takımlarının ilk hokey karşılaşmasını Ankara'da 19 Mayıs 1986'da karşılaşmaları ve tekerlekli patenlerle İstanbul'a gidişlerinde  basınında büyük ilgi göstermesiyle 1986 yılında kayak federasyonuna bağlanmıştır.  


Patenle 38 Saatte Ankara-Istanbul
Aşağıdaki fotografta Kadir Çurku, Kemal Taşer, Adnan Özdemir, Namık Albayrak'tan oluşan bu gurup 29 Nisan 1986 tarihinde Türkiye'de buz pateni federasyonunun olmamasını boykot etmek amacı ile Ankara'dan İstanbul'a tekerlekli patenlerle kayarak 38 saatte gittiler. Boykot basının yoğun ilgisi ile amacına ulaştı. Sonrasında aynı yıl, 1986 yılı içinde buz pateni kayak federasyonuna bağlandı. Bu fotoğrafta İstanbul'a kayarak giden sporcular için verilen akşam yemeğinde 02 Mayıs 1986 tarihinde çekilmiştir. Resimdeki kişiler soldan itibaren Yaşar Çiçek, N.Nizam Çetin, Adnan Aydın Özdemir, Namık Kemal Albayrak, Kadir Çurku, Kemal Taşer, Rıfat Çakılı ve Soner Beyaz ile birlikte İSTANBUL'da Domino Restoran'da çekilmistir. İstanbul'a bu gidiş sayesinde İstinye Boğaziçi Patinaj ile Ankara Atatürk Buz Pateni ve Spor Tesisleri arasında büyük dostlukların başlangıcı atılmıştır.  Orada alınan kararla, İstanbul ve Ankara takımları arasında ilk hokey maçının Ankara'ya döndükten sonra 19 Mayıs 1986 tarihinde oynanmasına karar verilmiş ve karar verildiği gibi o tarihte Türkiye de ilk buz hokeyi karşılaşması yapılmıştır.

Tekerlekli patenle 38 saatte İstanbul yolculuğu akşamı sporculara Domino Restaurant'da akşam yemeği
Ankara'da Kurtuluş Parkı içindeki Atatürk Buz Pateni ve Spor Tesisleri'nde, Ankara Buz Hokeyi Takımı ile Boğaziçi Patinaj Kulübü arasında 19 Mayıs 1986 tarihinde 400 seyirci önünde çok büyük çekişmeler ve heyecan yaşanarak oynanmış olup, maç 14-9' luk skorla Ankara Buz Hokeyi Takımının galibiyetiyle,iki takımında kardeşlik dostluk ve güzel duygularla hiç bir sakatlık yaşanmadan sahadan ayrılmalarıyla bitmiştir.1986 Yılında Kurtuluş Parkı'nda yapılan Türkiye'nin ilk Buz Hokeyi karşılaşması Gazete haberi

Çünkü her iki takımında üzerlerinde sadece  formaları vardı hiç bir koruma malzemeleri yoktu. O zamanlar malzeme bulmak ve alabilmek çok zordu Elbette bu organizasyona en büyük katkıları Sayın Kadir Turgut (Ankara Atatürk Buz Pateni ve Spor Tesisleri ) ve Sayın Akar Çiçek ( İstanbul  Bogaziçi Patinaj Kulübü) yapmıştır.

İstanbul ve Ankara Takımları, 1986

Yukarıdaki resimdeki sarılar Boğaziçi Patinaj Kulübü, kırmızılar ise Ankara Hokey Takımı'dır. (Soldan sağa kırmızılar Kadir Çurku, Namık Albayrak, Kemal Taşer, Adnan Özdemir ve en sağdaki Gültekin Alkoyak.  Gültekin kardeşim kim ne derse desin Türkiye'de bizlere buz hokeyini sevdiren kişidir ve bizler onla tanıştıktan sonra ilk takımı kurduk. Bunlar TÜRKİYE'nin ilk takımlarıdır ve bu karşılaşma Türkiye'de yapılan ilk karşılaşmadır. Bazı yerlerde Türkiye'de ilk hokey karşılaşmalarının 1988 yılında yapıldığı yazıyorsa da gerçeği yansıtmamaktadır. O karşılaşma Türkiye'de yapılan ikinci karşılaşmadır.

Ankara Hokey Takımı
  
Yukarıdaki resimde Ankara takımıyla birlikte ortada sayın Akar Çiçek ve Kadir Turgut görünmektedir 19 Mayıs 1986 tarihindeki Türkiye'nin ilk buz hokeyi karşılasmasından sonra çekilmiştir.
İstanbul'da Korukent Buz Pistinde'de buz hokeyi oynanmaktaydı. Türkiye'de ikinci kez yapılan buz hokeyi karşılaşması  9 Ocak 1988 tarihinde, Ankara'da Amerikan Büyükelçiliğinde çalışan Amerikalı bir subay olan Glenn Brown'un ve İstanbul'da Şinisha Tomiç'in antrenörlüğündeki iki takımın Ankara Atatürk Buz Pateni ve Spor Tesisleri'nde karşı karşıya gelmesiyle yapılmıştır. Karşılaşma 200 ila 250 arasında seyirci tarafından izlenmiştir. 

1988 Yılında Kurtuluş Parkında oynanan Türkiye'nin ikinci hokey karşılasması reklam broşürü

Türkiye'nin İkinci hokey karşılaşması oyuncuları bir arada 1988

Kadir Çurku gençlik yıllarında
Ankara Hokey Takımı milli piyango reklamlı tişörtleriyle
Yukarıdaki fotografta Ankara buz hokeyi takımı oyuncuları 1990 yılında üçüncü kez karşılaşma yapıldı İstanbul'dan 2 takım Ankara'dan 2 takım olmak üzere 4 takım karşılaşmalara katıldı Resimdeki Ankara takımı oyucuları Kadir Çurku, Melih Turgut, Tenten, Kadir Turgut,Celal Bilgin Köylü, Tayfun Bey, Anıl Dolon, Ömer Arasan ve Namık Albayrak ile birlikte Kurtuluş Parkı Ankara'da çekilmiştir.

1989 yılının Şubat ayında, Ankara'da Türkiye'nin ilk olimpik buz pateni ve hokey pisti olan Bel-Pa Buz Pateni Sarayı dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal lın bizzat ilgilenmesiyle Dünya ve Olimpiyat şampiyonu Alman buz patencisi Katarina Witt'in patenin açılışına  getirmesiyle bu spor dahada popüler hale gelmiştir. Bel-pa Buz pateni sarayının açılmasıyla çalışmalar daha da hızlanmış, dönemin Spor Bakanı ile görüşülmüş ve ilk buz hokeyi dosyası açılmıştır. Aynı yıl, Ankara Pateni Sarayı Ankara Tarım Kredi Spor ve İstanbul Paten Kulübü arasında oynanan Türkiye'deki IIHF kurallarına uygun ilk buz hokeyi maçına ev sahipliği yapmıştır. Gelişmeler bunlarla sınırlı kalmayıp, Tarım Kredi Kooperatifleri Spor Kulübünün maddi katkılarıyla yurt dışından buz hokeyi malzemeleri getirilmiş, sporcuların kendi imkânları ile sünger ve plastikten yaptıkları malzemelerinin yerini gerçek hokey malzemeleri almaya başlamıştır.1989 yılı ortalarına gelindiğinde ise, Cüneyt Kozan ve Fahri Paslı tarafından ilk hokey okulu, kurulmuş ve Türk buz hokeyi böylece en önemli adımlardan birini atmıştır. Buz hokeyine bu okulda başlamış sporcuların bazıları hala A Milli Buz Hokeyi Takımı kadrosunda yer almaktadır.
1990 yılının başında Ankara Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü, buz hokeyi branşını açmış ve Ankara Tarım Kredi Spor oyuncularının tamamını transfer ederek buz pistlerinde yerini almıştır. Buz hokeyi branşının Türkiye Kayak Federasyonu'na bağlanmasının ardından 1990 yılının Ocak ayında düzenlenen Ocak 1990 isimli şampiyona, Türkiye'de yapılan üçüncü karşılaşma ve 4 takımın karşılastığı ilk resmi turnuva olmuştur.

1990 yılında 4 takımın katıldığı karşılaşma ile ilgili gazete haberi
Ankara Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Paten Klübü, Ankara Buz Hokeyi Takımı ve İstanbul Boğaziçi Patinaj Kulübü'nün katıldığı şampiyonanın galibi Ankara Büyükşehir Belediyesi olmuştur. Söz konusu maç ve şampiyonaya yerli basınında ilgisinin ve iştirakinin yoğun olmasıyla,  Türkiye'de buz hokeyi'nin tanıtılmasına olan katkılarından dolayı önemi çok büyüktür.  

Buz hokeyi branşı 1991 yılında Türkiye Buz Sporları Federasyonu'nun kurulmasıyla, Türkiye Kayak Federasyonu'ndan ayrılmış ve Artistik Buz pateni branşı ile birlikte yeni kurulan federasyonun çatısı altında toplanmıştır.  Türkiye aynı yıl Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu'na (IIHF) üye olmuş ve 1992 yılında yapılacak olan IIHF Dünya Şampiyonası C Grubu müsabakalarına katılmak için  A Milli Takımımız oluşturulmuş ve çalışmalara başlamıştır.  1991 yılında Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu'nun kurulmasıyla buz hokeyi liginin oluşturulması için gerekli çalışmalar hızlanmıştır. 1992 yılında düzenlenen turnuva, 1993 yılında oluşturulacak olan Türkiye Buz Hokeyi Ligi'nin temellerini atmıştır. Türkiye Buz Hokeyi Ligi 2005 senesinde  Türkiye Buz Hokeyi 1. Ligi'nin kurulmasıyla birlikte Türkiye Buz Hokeyi Süper Ligi adını almıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder